حمله تروریستی به هواپیما مصری


یک فروند هواپیمای مصری از نوع ایرباس ۳۲۰ که صبح روز پنجشنبه با ۶۶ سرنشین از پاریس به مقصد قاهره به پرواز درآمده بود، به طور اسرارآمیزی در حریم هوایی مصر از صحنه رادار ناپدید شد و ساعتی بعد مقامهای مصری اعلام کردند که این هواپیما هنگام پرواز در ارتفاع ۳۷ هزارپایی سقوط کرده و تمامی سرنشینان آن کشته شده اند. سرنشینان این هواپیما ۱۰ خدمه پرواز و ۵۶ مسافر بوده‌اند که ۱۵ نفرشان فرانسوی، یک نفر بریتانیایی، یک نفر کانادایی و ۳۹ نفرشان هم مصری شناسایی شده‌اند. به گزارش مسؤولان برج مراقبت قاهره ده دقیقه پیش از آن‌که هواپیما از صحنه رادار محو شود، خلبان با برج مراقبت تماس گرفته بود و روند پرواز را عادی گزارش می‌داد. عملیات جست وجو

ساعاتی پس از سقوط هواپیما برخی از رسانه ها اعلام کردند که لاشه هواپیما در آب های یونان پیدا شده و کشف قطعاتی پراکنده از هواپیما در حاشیه ساحلی این نظر را تأیید می‌کند که هواپیما در ارتفاع ۳۷ هزار پایی آسمان در جریان یک حمله تروریستی منفجر شده و قبل از سقوط بدنه هواپیما در دریا، تکه‌های متلاشی شده از آن به زمین فرو ریخته است.

پیش از ظهر دیروز برخی از شبکه‌های خبری اعلام کردند: «تاکنون تیم‌های جستجوگر در آبهای یونان دو شیء شناور را یافته‌اند که به نظر می‌رسد جزو قطعات هواپیما است.» هر چند برخی مقام‌های مصری این موضوع را تکذیب کردند و مدعی شدند لاشه‌های کشف شده متعلق به هواپیمای مصری نیست. 

گمانه زنی ها

با وجود حدس و گمان‌های مختلفی که تا ظهر دیروز عنوان می‌شد، وزیر حمل و نقل هوایی مصر هم اعلام کرد احتمال سقوط هواپیمای ناپدید شده بر اثر حمله تروریستی، گمانه زنی جدی کارشناسان است و برخی رسانه ها از جمله خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه اعلام کردند «داعش» مسؤولیت حمله تروریستی به هواپیمای مصری را پذیرفته است. این گروه اعلام کرده اند بمب دست ساز را در قوطی آب معدنی جاسازی کرده بودند. سی ان ان نیز به نقل از یک مقام امنیتی امریکایی، انفجار یک بمب را علت سقوط هواپیما معرفی کرد.  و دیروز شرکت هواپیمایی مصر هم اعلام کرد که هواپیماهای شناسایی مصر به محل ناپدید شدن هواپیمای ناپدیده شده رسیده‌اند و سقوط آن را تأیید کرده‌اند.

 بیانات نخست وزیر مصر

در این میان نخست وزیر مصر با بیان این که هنوز زود است درباره این حادثه صحبت کنیم، گفت: اما در عین حال، فرضیه هرگونه حمله تروریستی در این باره را رد نمی‌کنیم و یا بعید نمی‌دانیم. شریف فتحی، وزیر هواپیمایی مصر نیز فرضیه تروریستی بودن حادثه را بعید ندانست. وی افزود: تحقیقات درباره هواپیمای ناپدید شده از سوی مصر و یونان ادامه دارد .

نتایج جست وجو

روز گذشته گروه‌های تجسس توانستند بقایایی از اجساد قربانیان این هواپیما، چند چمدان و برخی از قطعات هواپیما از جمله چند صندلی را پیدا کنند. با وجود این، بخش‌های اصلی از لاشه این هواپیما و جعبه سیاه آن هنوز پیدا نشده است.  تمام  گزارش‌ها در مورد علت سقوط این هواپیما هنوز در حد فرضیه باقی مانده است. پرواز پاریس به قاهره معمولا کمی بیش از چهار ساعت طول می‌کشد و قرار بود این هواپیما حدود بیست دقیقه تا نیم ساعت قبل از وقوع سانحه در فرودگاه قاهره بر زمین بنشیند.

پیشینه

در اکتبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۵)، یک هواپیمای مسافربری روسی با ۲۲۴ سرنشین اندکی پس از برخاستن از فرودگاه قاهره در بازگشت به روسیه، سقوط کرد. بعدا مقامات روسیه و مصر تایید کردند که علت سقوط این هواپیما، انفجار بمبی بوده که اسلامگرایان افراطی در هواپیما جاسازی کرده بودند.

همچنین، در ماه مارس سال جاری، یک فروند هواپیمای مسافربری مصری با ۵۴ مسافر و شش خدمه در مسیر پرواز داخلی از اسکندریه به قاهره ربوده و به قبرس برده شد. بعدا فرد رباینده، که انگیزه شخصی داشت، خود را تسلیم ماموران کرد و به مصر بازگردانده شد.

 


سقوط هواپیمای مصری (وبلاگ)
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد